Kurs: Podstawy antroponimii – co mówi o mnie moje imię i nazwisko

Prowadzący: dr Monika Kresa (e-mail: monika.kresa@uw.edu.pl)

Jednostka oferująca kurs: Instytut Języka Polskiego UW

Czas trwania kursu: 14 tygodni

Data rozpoczęcia: 22 lutego 2016

Data zakończenia: 29 maja 2016

Punkty ECTS: 3

Typ protokołu: zaliczenie na ocenę (na podstawie zadań rozwiązywanych podczas kursu oraz sprawdzianu pisanego w sali)

Opis kursu: Interdyscyplinarny kurs z podstaw antroponimii porusza problematykę językowego i kulturowego kształtowania się imienia i nazwiska – dwóch najważniejszych, dziś obligatoryjnych, jednostek, które identyfikują człowieka.
Podczas kursu obalą Państwo popularny mit o „szlacheckości” wszystkich nazwisk zakończonych na -ski, -cki, ale jednocześnie poznają źródła tego mitu i nauczą się odróżniać nazwiska rzeczywiście noszone przez szlachtę od tych, które uległy wtórnej nobilitacji. Dowiedzą się Państwo, skąd wzięły się w języku polskim zestawienia typu Marek Jurek – czyli nazwiska równe imionom oraz dlaczego jeszcze w XVII, XVIII, a nawet XIX wieku imię Maria było imieniem zakazanym, zastępowanym Marianną, a w wieku XX zyskało ogromną popularność w identyfikacji nie tylko dziewczynek, lecz także chłopców.
Kurs porusza tematykę z pogranicza językoznawstwa, kulturoznawstwa, religioznawstwa, psycho- i socjolingwistyki oraz historii. Wychodzi na przeciw zainteresowaniom zarówno naukowym i hobbistycznym – wpisuje się między innymi w bardzo modne dziś poszukiwania genealogiczne. W związku z tym jest skierowany do wszystkich, którzy chcą poznać źródła i metody badania historii imion i nazwisk.