Excel dla zaawansowanych- programowanie w VBA cz.1

Informacja wstępna:

Niniejszy kurs dedykowany jest wszystkim studentom, którzy znają program MS Excel (m.in. umieją robić wykresy i formatować tabele, potrafią używać funkcji logicznych, tekstowych, czy wyszukiwania i adresu w Excelu, posługują się tabelami przestawnymi) i chcieliby nauczyć się pisania makropoleceń, czyli języka VBA.

 

Skrócony opis:

Wiele osób na co dzień pracujących w arkuszu kalkulacyjnym wykorzystuje tylko jego bardzo podstawowe funkcje traktując go jak bardziej rozbudowany kalkulator. Kurs ma na celu nauczyć uczestników w jaki sposób mogą zautomatyzować swoją codzienną pracę w programie MS Excel dzięki makropoleceniom, czyli programowaniu w VBA. Efektywne posługiwanie się arkuszem kalkulacyjnym polega na automatyzacji naszej pracy w celu zaoszczędzenia jakże cennego czasu, który marnowany jest na wykonywanie rutynowych czynności.

Na kursie obowiązuje dewiza Learnig by Doing. Na każdych zajęciach studenci mają do rozwiązania nowe zadanie, skonstruowane w taki sposób, aby utrwalać zdobyte wcześniej umiejętności oraz nauczyć się nowych zagadnień. Liczne przykłady aplikacji omawiane na zajęciach ułatwią późniejsze ich wykorzystanie w samodzielnej pracy.

 

Pełny opis:

Zajęcia realizowane są w ramach IBIZA (Interdyscyplinarna Baza Internetowych Zajęć Akademickich) na platformie edukacyjnej dostępnej pod adresem: http://kampus.uw.edu.pl. Na kurs nie mogą się zapisywać studenci WNE.

Microsoft Excel jest najpowszechniej stosowanym programem do analizy i prezentacji danych. Niestety bardzo często bywa on używany w bardzo nieefektywny sposób. Excel zawiera wszystkie niezbędne elementy do obróbki danych ekonomicznych. Został stworzony z myślą o zastosowaniach biurowych i ekonomicznych, dzięki czemu nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o zakres aplikacji statystycznych oraz finansowych. Oczywiście istnieją liczne programy ekonometryczne, czy finansowe, w których obliczanie zaawansowanych modeli jest dużo łatwiejsze, jednakże po pierwsze firm najzwyczajniej w świecie często nie jest stać na zakup bardzo drogich programów ekonometrycznych, przez co niejednokrotnie jesteśmy „skazani” na Excela, a po drugie w Excelu niektóre czynności wykonuje się zdecydowanie łatwiej i szybciej.

Kurs ten powstał w wyniku wieloletniej obserwacji osób na co dzień posługujących się Excelem. Bardzo często osoby, nawet dobrze znające ten program, pracują nieefektywnie poświęcając wiele czasu na zadania, które w łatwy sposób można zautomatyzować. Dewiza tego kursu, to: nie marnuj swojego cennego czasu na rutynowe, powtarzane codziennie, czynności. Lepiej napracować się raz tworząc aplikację, która będzie przykładowo importowała dane z internetu do arkusza kalkulacyjnego, robiła raport zarówno graficzny, jak i statystyczny, a następnie drukowała wyniki, bądź przesyłała je mailowo do Szefa, niż codziennie powtarzać te same czynności.

Szczegółowa tematyka kursu:

  • budowa edytora VBE
  • rejestrowanie makropoleceń: karta deweloper, nagrywanie makr, odwołania względne i bezwzględne, uruchamianie makr
  • budowa i optymalizacja kodu: budowa edytora VBA, elementy pliku Excela, składnia kodu, składnia procedur, odczytywanie, opisywanie i porządkowanie kodu nagranego przez rejestrator
  • odwołania do zakresów komórek: ActiveCell, Selection, Cells, Range
  • obiekty VBA: właściwości i metody, klasy, kolekcje, hierarchia
  • zmienne VBA: liczbowe, tekstowe, logiczne, zmienne obiektowe
  • funkcje i formuły w VBA: formuły wykonywane w VBA, formuły wykonywane w Excelu, funkcje wykonywane w VBA, funkcje arkuszowe wykonywane w VBA, funkcje (okna dialogowe) MsgBox i InputBox
  • konstrukcje: With … End With, For Each … Next
  • instrukcje warunkowe: If … Then, Select Case
  • polecenia: GoTo, Dir
  • pętle: For … Next, Do … While, Do … Until
  • obsługa błędów
  • przyśpieszanie działania makropoleceń
  • liczne przykłady aplikacyjne wykorzystujące wiedzę zdobytą na całym kursie i pokazujące nabyte umiejętności, m.in. aplikacja importująca okresowe dane sprzedażowe (oddzielne pliki txt) do Excela, konsolidująca wszystkie sprawozdania do zbiorczej bazy danych, tworząca raporty dla poszczególnych grup produktowych bądź miast i zapisująca je w oddzielnych plikach xlsx oraz pdf

Uczestnicy:

W kursie mogą brać udział jedynie studenci UW, którzy zarejestrowali się na niego w systemie USOS. Szczegóły na temat kursów komercyjnych dla pozostałych osób dostępne są na stronie: http://LabMasters.pl