Kurs „Meteorologia przez Internet - prognozuj dla siebie” adresowany jest do dwóch, niekoniecznie rozłącznych grup zainteresowanych. Pierwsza grupa to studenci i doktoranci, przede wszystkim z Uniwersytetu Warszawskiego, druga to osoby, które z racji wykonywanej pracy, z powodu pasji lub ciekawości chcą poszerzyć wiedzę o podstawowych procesach odpowiedzialnych za stan atmosfery w danym miejscu i czasie czyli za pogodę.

Celem kursu jest nauczenie odczytywania i rozumienia map pogody, obrazów z satelitów i radarów meteorologicznych, interpretacji numerycznych prognoz pogody na poziomie podstawowym, ale wystarczającym do samodzielnej interpretacji stanu atmosfery, stawiania / interpretacji prognoz pogody na podstawie map, wykresów i informacji meteorologicznych. Od uczestników oczekiwany jest zakres wiedzy z fizyki i geografii na poziomie maturalnym. Zajęcia mają charakter interaktywny co oznacza, stały kontakt z prowadzącymi i innymi uczestnikami Kursu. Zadania i praca przejściowa wymagają zaangażowania i kilku do kilkunastu godzin pracy, i są oceniane. Warunkiem koniecznym zaliczenia kursu jest czynne uczestnictwo w pracach i projektach zespołowych, uzyskanie co najmniej 100 możliwych do zdobycia punktów.

W czasie trwania Kursu materiały umieszczane są na serwerze w zapowiedzianych terminach (z reguły raz w tygodniu) i pozostają do dyspozycji uczestników do końca kursu. Wyjątek stanowią testy. Do testu każdy uczestnik ma dostęp przez ściśle określony czas np. dwa razy przez godzinę w ciągu pięciu kolejnych dni (szczegóły w czasie trwania kursu).

Udział w Kursie nie powoduje żadnych specjalnych wymagań sprzętowych. Na komputerze uczestnik powinien mieć zainstalowany program do czytania PDF-ów, przeglądania JPEG-ów i GIF-ów oraz do przygotowywania / odtwarzania prezentacji (zalecamy OpenOffice Impress).

Materiały, z których będą Państwo korzystali w czasie trwania kursu to przede wszystkim wykłady przygotowywane przez ppłk rez. mgr inż. Macieja Ostrowskiego, synoptyka, doświadczonego meteorologa lotniczego, instruktora żeglarstwa, autor komentarzy do prognozy ICM UW, prowadzącego od kilku lat Zakładzie Fizyki Atmosfery UW „Pracownię meteorologii stosowanej – synoptycznej i lotniczej” oraz prof. dr hab. Szymona P. Malinowskiego, specjalistę w zakresie mikrofizyki i dynamiki chmur, modelowania numerycznego, wieloletniego wykładowcę w ZFA UW, uczestnika wielu międzynarodowych kampanii pomiarowych, człowieka z doświadczeniu lotniczym i żeglarskim. O gładki przebieg kursu dbają Aleksandra Kardaś i Anna Górska.