Szkic inspirowany J.-J. Sempé (jasononthehouse.blogspot.com)

Zapraszamy na kurs

o intelektualnym i artystycznym

życiu Paryża

XIX i XX w.

Kurs przybliża fascynujące życie artystyczno-literackie Paryża w epoce, gdy stolica Francji jest światową stolicą kultury i sztuki. Jest on podzielony chronologicznie na moduły według najbardziej znaczących prądów artystycznych. W każdym module słuchacze poznają bliżej wybrany kierunek artystyczny poprzez twórczość jednego-dwóch artystów, a także miejsca w Paryżu szczególnie z nimi związane. Dodatkowo słuchacze będą mieli okazję poznać elementy topografii Paryża i jego historii w XIX i XX wieku. Oto przykładowe tematy – Paryż romantyków, Charles Baudelaire i dandysi, Symboliści i dekadenci, Awangardowy Montmartre, Montparnasse szalonych lat dwudziestych, Paryż nadrealistów, Rive gauche egzystencjalistów, Flâneurs, Rewolucja roku 1968.

Kurs opierać się będzie na różnorodnych materiałach dydaktycznych, odwołujących się do różnych dziedzin: historia sztuki i literatury, historii i cywilizacji Francji. W każdym module słuchacze będą mogli pracować na różnorodnych typach materiałów – graficznych (reprodukcje dzieł sztuki), wideo (wykład z prezentacją), audio i tekstowych. Zróżnicowanie materiałów i metod pracy pozwoli na wieloaspektową refleksję nad wyjątkowo bujnym życiem artystyczno-literackim Paryża XIX i XX wieku.

Warunki uczestnictwa

Kurs zakłada, iż słuchacze mają regularny dostęp do internetu. Przynajmniej raz w tygodniu wymagany jest dostęp do szybkiego łącza, gdyż kurs zawiera materiały audio, wideo oraz nagrane wykłady z prezentacją.

Moduły otwierane i zamykane są w odstępach tygodniowych, dlatego kurs wymaga systematyczności i regularnego uczestnictwa. W przypadku zadań grupowych, wymagana będzie szybka reakcja ze strony słuchaczy, to znaczy sprawdzanie swojej skrzynki pocztowej nie rzadziej niż raz dziennie i systematyczne odpowiadanie na wiadomości e-mail.

Jeżeli chodzi o aspekt merytoryczny, kurs nie stawia żadnych wymagań wstępnych słuchaczom i jest przeznaczony dla wszystkich typów studiów, z wyjątkiem studiów związanych z historią sztuki.

Dodatkowe informacje

Zachęcamy do zapoznania się z opisem kursu na stronach USOSweb, znajdą tam Państwo dodatkowe informacje na temat organizacji, zaproponowanej tematyki, zaliczeń, bibliografii oraz nakładu pracy.